Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on lut 7, 2022 in Ciekawostki |

Do czego przyda nam się wiedza o swoim IP?

Do czego przyda nam się wiedza o swoim IP?

Każde urządzenie, które jest podpięte do sieci, ma swój własny adres IP. To właśnie dzięki niemu są one w stanie komunikować wzajemnie, a także z interesującymi użytkownika stronami www.

Jakie jest moje IP?

To pytanie nie jest w żadnym wypadku przypadkowe, ponieważ znajomość takich danych może być szalenie użyteczna. Każdorazowo numer ten jest unikalny dla danego urządzenia. Tym samym nie ma znaczenia czy mówimy o komputerze stacjonarnym, laptopie, smartfonie itp. W każdym z powyższych przypadków to właśnie za sprawą opisanego adresu da się w dużej mierze określić, z jakiego miejsca przesyłane są dane. Tym samym ów adres IP to nic innego jak nasz domowy adres. Bez znajomości tego typu informacji nie jest możliwe korzystanie z sieci. Ciekawe dla wielu osób może być to, że sam adres IP może być nam nadany na stałe, ale też na pewien czas. Poszczególni dostawcy usług internetowych mają określoną pulę dostępnych adresów do rozdysponowania na obszarze swojej działalności. Z racji tego, że często po adresie IP można dojść do użytkownika danego komputera, to często nas intryguje kwestia znajomości danego adresu. Czasem jest to tylko ciekawość, a innym razem chęć jego ukrycia. Na szczęście przekonanie się, jaki to jest nasz adres IP, jest czynnością nieodpłatną.

W jaki sposób poznać swój adres IP?

Czynność ta nie powinna nastręczać nam wielu kłopotów, gdyż można skorzystać z naprawdę licznych stron, które oferują tego typu funkcjonalność. Nie znając tego rodzaju stron, można wpisać w wyszukiwarkę internetową frazę – jakie jest moje IP, a z całą pewnością naszym oczom ukaże się szereg tego typu stron www.

Anonimowość w sieci

Znając już swój adres IP, możemy go zmienić, aby w ten sposób czuć się bardziej anonimowi i bezpiecznie. Ręcznie może nam się to nie udać bez zgody dostawcy internetu. Zamiast więc
próbować modyfikować na własną rękę protokół internetowy (TCP/IP) lepiej zdecydować się na korzystanie z sieci VPN. Korzystając z powyższego rozwiązania bardzo prosto podmienić swój właściwy adres IP. Do tego połączenia sieciowe są szyfrowane, co gwarantuje większe bezpieczeństwo.