Pies nie chce współpracować, czyli jak obciąć pazury niesfornemu zwierzakowi
Niektórzy właściciele czworonogów mają problem z zapanowaniem nad swoimi pupilami podczas wykonywania podstawowych czynności pielęgnacyjnych. Potrafią one panikować tak bardzo, że wykonanie zabiegu skrócenia pazurów wydaje się być niemożliwe. Pies w stresie może zacząć się wyrywać, a nawet zareagować chwilową agresją. Często w takiej sytuacji zadajemy sobie pytanie jak obcinać psu pazury, aby nie było to dla niego tak stresującym przeżyciem.
Skuteczniejsze od leczenia jest zapobieganie
Najlepsze rezultaty osiągniemy, gdy już od szczeniaka zaczniemy przyzwyczajać psa do tego typu zabiegów. W tym celu powinniśmy zadbać o to, aby pies był przyzwyczajony do trzymania przez nas jego łapy. Jeżeli widzimy, że sprawia mu to trudność powinniśmy pomału go do tego przekonywać. Możemy zacząć od dotykania okolic łap, potem przejść do nich, aby po czasie stopniowo wydłużać ich trzymanie. Warto wzmacniać pozytywne zachowanie psa smakołykami, aby ta czynność kojarzyła mu się z czymś przyjemnym. Drugą kwestią jest przyzwyczajanie szczeniaka do wyglądu i dźwięku przyrządu jakiego mamy zamiar używać w przyszłości. Powinniśmy też od czasu do czasu przykładać go do psich pazurów tak jakbyśmy mieli zamiar ich obcięcia. Jest duże prawdopodobieństwo, że pies wtedy zacznie uważać to za coś zwykłego i niegroźnego.
Wspomnienia niełatwo wymazać
Dorosły pies, który negatywnie reaguje na obcinanie pazurów ma głęboko zakorzeniony strach przed tą czynnością. Może to wynikać z wcześniejszych przykrych doświadczeń, czyli zbyt krótko przycinanych pazurów, co powoduje ból u psów. Takiego psa ciężej będzie przekonać, że nie ma się czego obawiać, ponieważ on pamięta, że jest. W związku z tym powinniśmy zacząć od dokształcenia siebie w tym temacie, abyśmy nie popełniali błędów przy obcinaniu pazurów. Warto też zastanowić się czy mamy odpowiedni przyrząd do tego zabiegu. Może okazać się bowiem, że nasza obcinaczka jest już zużyta i uniemożliwia wykonanie ostrego, szybkiego cięcia. Należy również rozważyć zmianę urządzenia do obcinania na inne, którego nasz pies nie będzie negatywnie kojarzył. Jeżeli do tej pory korzystaliśmy z cążków zastanówmy się nas szlifierką, i odwrotnie. Dorosłego psa, który się boi należy zacząć przyzwyczajać do tej czynności od nowa, dokładnie tak samo jak szczeniaka. Różnica polega na tym, że najprawdopodobniej będzie to dłuższy proces, o ile w ogóle możliwy. Trzeba też pamiętać o wzmacnianiu pozytywnych skojarzeń smakołykami, głaskaniem lub zabawą. Może się okazać jednak, że nasz pies ma do tego mocne uprzedzenie. Wtedy jedyne co możemy zrobić to obcinać pazury na przykład po jednym dziennie lub rozważyć pójście z nim w tym celu do weterynarza, który na pewno wykona to szybko i poprawnie.
Najnowsze komentarze